Election Notices, Fayette County Election Bureau, Municipal Elections, School Board Elections

2017 Primary Election – Democratic Ballot

STATE OFFICES

(All Precincts within Fayette County)

Justice of the Supreme Court – Ten Year Term – Vote for One

  • Dwayne Woodruff – Allegheny County

 

Judge of the Superior Court – Ten Year Term – Vote for Four

  • Bill Caye – Allegheny County
  • Debbie Kunselman – Beaver County
  • Maria McLaughlin – Philadelphia County
  • Geoff Multon – Montgomery County
  • Carolyn H. Nichols – Philadelphia County

Judge of the Commonwealth Court – Ten Year Term – Vote for Two

  • Bryan Barbin – Cambria County
  • Timothy Barry – Allegheny County
  • Ellen Ceisler – Philadelphia County
  • Joe Cosgrove – Luzerne County
  • Todd Eagen – Lackawanna County
  • Irene M. Clark – Allegheny County

COUNTY OFFICES

(All Precincts within Fayette County)

Recorder of Deeds – Four Year Term – Vote for One

  • Timothy C. Dye
  • Tracie L. Vargo
  • Rita J. Yantko

County Treasurer – Four Year Term – Vote for One

  • Nancy Lee Wilson

Jury Commissioner – Four Year Term – Vote for One

  • Lauren Mahoney Yohman

MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE

District 14-2-02 – Six Year Term – Vote for One

Henry Clay Township, Markleysburg Borough, North Union Township, Ohiopyle Borough, Stewart Township, Wharton Township

  • Donald Butch Gmitter
  • Robert Bobby Gordon
  • Nathan A. Henning
  • Amber Shipley

District 14-2-03 – Six Year Term – Vote for One

Brownsville Borough, Brownsville Township, Luzerne Township, Redstone Township

  • Mike Defino, Jr.

CITY OFFICES

Connellsville City

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Greg Lincoln

Council – Four Year Term – Vote for Two

  • Shaun Basinger
  • Tom Karpiak

City Treasurer – Two Year Term – Vote for One

  • Marilyn V. Weaver

City Controller – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Constable – Six Year Term – Vote for One

Ward No. 1

  • Albert Rocky Younkin

Ward No. 2

  • Hubie Coleman

Elections Officers

Ward No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Susan Joy Lewis

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ward No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ward No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ward No. 4

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Donna Karwatsky

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Rita Nolan

Uniontown City

Council – Four Year Term – Vote for Two

  • Francis Joby Palumbo

Council – Two Year Term – Vote for Two

  • No Candidate Specified

Elections Officers

Ward No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ward No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ward No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ward No. 4

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Mae V. Thomas

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Wendy Price

Ward No. 5

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ward No. 6

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Sherry P. Hall

Ward No. 7

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • William A. Zack Jr.

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Patricia A. Buchko
  • Kathleen S. Voelker

Borough Offices

Belle Vernon Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Gerald W. Jackson, II

Council – Four Year Term – Vote for Three

  • Kimberly Ringstad Gray
  • Joseph Minniti
  • Frank E. Monack
  • Lewis F. Stiltner, IV

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Donna J. Bitonti

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Carolyn Cherocci

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Shawndel A. Muro

Brownsville Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • James S. Lawver
  • Ross Swords
  • Bruce N. Wells

Council – Four Year Term – Vote for Three

  • Brenda Bush
  • Jack Lawver
  • John E. Unrue, Jr.

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Tena M. Congelio
  • Wilbur McIntosh

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Election Officers

Ward No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Marciene Hosler

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Joanne Bogorae
  • Anna Stump

Ward No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Janice Noval

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Bonita J Zosky

Ward No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Anita L. Huey

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • William L. Huey
  • Irene Kurtz

Dawson Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Sandra Newell

Council – Four Year Term – Vote for Three

  • William Coughenour
  • Patricia A. Lint

Council – Two Year Term – Vote for Three

  • No Candidate Specified

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Corrine McKnight

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Dunbar Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Jason Bartholomai
  • Luvis McGarrity
  • A. Robert Opst

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Everson Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Joseph W. Dugger

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • George Sherbondy

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

 

Fairchance Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Thomas L. Tanner

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Jeremy Campbell
  • Neal Desmond Christopher
  • Charles R. Grimm
  • Milton Hickle

Council – Two Year Term – Vote for One

  • Chasity Wilson

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • A. Thomas Kapalko
  • Richard D. Sutton

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Fayette City Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Herb Vargo Jr.

Council – Four Year Term – Vote for Three

  • Charles Mirabella
  • Rachael Staropoli
  • Dianna M. Vargo

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Charlotte M. Brown

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Markleysburg Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • No Candidate Specified

Council – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Masontown Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Tom Loukota
  • Toni Petrus

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Madeline Maddy Arnold
  • Samuel Chahl
  • Bruce A. Cochrane
  • Charles A. Corcoran
  • Pat Lubits Gump
  • Harry Lee
  • Frank McLaughlin
  • Kay Rendina
  • Rich Wiggins

Council – Two Year Term – Vote for One

  • Tony Brnusak
  • Bruce A. Cochrane
  • Louise Durinzi
  • Frank McLaughlin

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Kathleen Packroni

Election Offices

District 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Newell Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Nicki M. Todaro

Council – Four Year Term – Vote for Three

  • John E. Matty, III
  • John M. Snyder
  • Susan L. Snyder

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Scott E. Brundege

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ohiopyle Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • No Candidate Specified

Council – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Perryopolis Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Anthony Casey
  • Charles Bud Petrosky
  • Mark W. Plewniak

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Paul E. Black
  • Frank Masney, Jr.
  • Linda L. Smith
  • George Usher

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Gina E. Dreucci

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Point Marion Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Carl W. Ables

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Christopher Kaczmarczyk
  • Gary A. Reynolds

Council – Two Year Term – Vote for One

  • Kathleen L. Griffith

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • David McClain Callahan

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Smithfield Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Chuck Cieszynski

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • No Candidate Specified

Council – Two Year Term – Vote for One

  • Jamie L. Hoone

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

South Connellsville Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Peter Casini
  • James Manges

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Jerry Reagan
  • Mary M. Riley Mert
  • Donnie Ringer
  • James Swink

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Vanderbilt Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Richard Adobato

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Harry I. Gray, Jr.
  • Betty J. Keffer
  • Duane L. King
  • Thomas E. Sankovich

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Lisa Washabaugh

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Ruth Ann Thomas

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Township Offices

Brownsville Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Anna M. Gadd

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Marilyn R. McCoy

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

 

Bullskin Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Scott Keefer

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Christopher J. Lacey

Election Officers

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Julia E. Weeks

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Laurie B. McGinnis

Connellsville Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • James D. Stephens

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Marilyn R. McCoy

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Constable – Six Year Term – Vote for One

  • Todd Brothers

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Darlynn Gilpin

Dunbar Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Keith Fordyce

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Marigrace Butela

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Election Officers

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Naomi Kubala

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Gladys J. Anthony
  • Darlene Y. Denny

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Rita Baluch

Franklin Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • George Bozek
  • Joseph R. Marcinek

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • David A. Lengvarsky

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Nick Bozek

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • Nick Bozek

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Georges Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • John J. Hicks

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Carol Clay

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Raymond Larry Campbell

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Joanne Romesburg

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Carol Clay
  • Bernice F. Sesler

German Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Bob Belch
  • Nelson Croushore
  • Rick Matthews

Supervisor – Two Year Term – Vote for One

  • Nelson Croushore
  • Rick Matthews
  • Louis L.C. Otto

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Gordon Croushore
  • Robert T. McCahill

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 4

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Henry Clay Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • John M. White

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Jefferson Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Brian Kelly
  • John E. Sterdis

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Paul D. Harvey

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Marsha A. Page

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Roxiann F. Swaney

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Geraldine Fedutes

Lower Tyrone Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Sean M. Ferris

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Linda A. Cottom

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • Nancy Stouffer

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Luzerne Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Steven Joe Miske
  • Ed Victor

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Richard Pahula
  • Ninette Stowe
  • Christina L. Thomas
  • JoAnn Yocabet

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Joyce Hughes
  • Carrie R. Kromer

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 4

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Menallen Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • John Yantko

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Sandra Caroll

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Steven Forsythe

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Pamela M.G. Horwarth

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Donna M. Mehalek
  • Mary Lou Taylor

Nicholson Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Jack Arndt

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Kara Ainsley
  • Teresa Porupski

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Hope Renee Ainsley

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • Elaine Sholtis

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

North Union Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Ed Jobes
  • Ron Landman
  • David R. Molchan
  • Larry Russman

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • James M. Mari

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Donald C. Santore

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Armand J. DeFrank, Jr.

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Gwendolyn O. Ridgley

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Betty Nicklow

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Mary M. Klink

District No. 4

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No 5

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Perry Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Andrew A.J. Boni

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Donald J. Pidanich

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Redstone Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • George Matis

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Gregory P. Sharpe
  • Shirley Yocabet

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • James Bashour

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Kathleen Shaporka

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Roseann Markovich

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • William M. Hudock

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 4

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Patricia Taylor

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Susan Shimek

Saltlick Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • John Pritts

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Shari Bukovac

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

South Union Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Rick Vernon

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Thomas Vernon

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Delores Martin

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Nicole Olson

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Michael Olson

Springfield Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Bill Striner

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Virginia M. Bowser

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Jerene Bryner

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Anna M. Johnson

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Springhill Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Paul M. Medved
  • Craig Smith

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Tonya Cottrell

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Stewart Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Upper Tyrone Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Dewey Eutsey
  • Peter A. Fratto

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Jackie L. Beranek

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Washington Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • William Bergman
  • Chuck Yusko

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Mary Misher Yonash

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Sonia Parker

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

 

Wharton Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Darwin Sonny Herring

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Amanda Cesarino

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Amanda Cesarino

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

School Directors

Albert Gallatin Area School District

Four Year Term – Vote for Four

Fairchance Borough, Georges Township, German Township, Masontown Borough, Nicholson Township, Point Marion Borough, Smithfield Borough, Springhill Township

  • Jana L. Detrick
  • Michael F. Dunham
  • Carla R. Franks
  • Betty Leonard Moser
  • Jeff Myers
  • Kenneth J. Plisko
  • Ryan J. Porupski
  • Richard W. Reynolds, II
  • Doug Sholtis

Belle Vernon Area School District

Four Year Term – Vote for Four

Belle Vernon Borough, Fayette City Borough, Washington Township

  • Petitions are filed in Westmoreland County and will be released later.

Brownsville Area School District

Four Year Term – Vote for Four

Brownsville Borough, Brownsville Township, Luzerne Township, Redstone Township

  • Andrew Assad
  • Sherril D. Carney
  • Ron Dellarose, Jr.
  • Richard A. Gates
  • Seth H. Johnston
  • Gary Seelye

Connellsville Area School District

Four Year Term – Vote for Four

Bullskin Township, Connellsville City, Connellsville Township, Dawson Borough, Dunbar Borough, Dunbar Township, Saltlick Township, South Connellsville Borough, Springfield Township, Vanderbilt Borough

  • James E. Bigam
  • Donald S. Grenaldo
  • Frank Jacobyansky
  • David J. Martray
  • Michael J. Omatick
  • David Panzella
  • Bob L. Renzi
  • George Stash, III
  • Cajetan Stepanic
  • Alonzo Vielma

Frazier School District

Four Year Term – Vote for Four

Jefferson Township, Lower Tyrone Township, Newell Borough, Perry Township, Perryopolis Borough

  • Deborah Vargo Alekson
  • Jill Devine
  • Thomas E. Shetterly

Laurel Highlands School District

Four Year Term – Vote for Four

North Union Township, South Union Township

  • Bev Beal
  • Kathryn Chiplaskey
  • Marie George
  • Daniel Hoff
  • Brandi B. Kalich
  • Tom Landman
  • Thomas Pat Lavery
  • Georgia Miller
  • Randy R. Raymond
  • Eric Witt

Southmoreland School District

Four Year Term – Vote for Four

Everson Borough and Upper Tyrone Township

  • Petitions are filed in Westmoreland County and will be released later.

Uniontown Area School District

Four Year Term – Vote for Four

Franklin Township, Henry Clay Township, Markleysburg Borough, Menallen Township, Ohiopyle Borough, Stewart Township, Uniontown City, Wharton Township.

 

  • Terry L. Dawson
  • Thomas Bill Gerke
  • William Rittenhouse, Jr.
  • Don Rugola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s