Election Notices, Fayette County Election Bureau, Municipal Elections, Uncategorized

NOTICE OF 2017 MUNICIPAL ELECTION

NOTICE OF 2017 MUNICIPAL ELECTION

 

In accordance with the provisions of the Pennsylvania Election Code notice are hereby given to the electors of Fayette County that a Municipal Election will be held in said county on Tuesday, November 7, 2017, between the hours of 7 A.M. and 8 P.M. prevailing time in the districts therein. The following offices are to be elected at said election in the Commonwealth of Pennsylvania and in said county. The names of the candidates for election will appear on the ballot as follows:

 

STATE OFFICES (All Precincts within Fayette County)

Justice of the Supreme Court – Ten Year Term – Vote for One

  • Dwayne Woodruff – Democratic
  • Sallie Mundy – Republican

Judge of the Superior Court – Ten Year Tern – Vote for Four

  • Maria McLaughlin – Democratic
  • Carolyn H. Nichols – Democratic
  • Debbie Kunselman – Democratic
  • Geoff Moulton – Democratic
  • Craig Stedman – Republican
  • Emil Giordano – Republican
  • Wade A. Kagarise – Republican
  • Mary Murray – Republican
  • Jules Mermelstein – Green

Judge of the Commonwealth Court – Ten Year Term- Vote for Two

  • Ellen Ceisler – Democratic
  • Irene M. Clark – Democratic
  • Paul Lalley – Republican
  • Christine Fizzano Cannon – Republican

 

COUNTY OFFICES (All Precincts within Fayette County)

Recorder of Deeds – Four Year Term – Vote for One

  • Tracie L. Vargo – Democratic
  • Soni Shaner Mancuso – Republican

County Treasurer – Four Year Term – Vote for One

  • Nancy Lee Wilson – Democratic

Jury Commissioner – Four Year Term – Vote for One

  • Lauren Mahoney Yohman – Democratic
  • Janet Dean Trees – Republican

 

MAGISTERJAL DISTRICT JUDGE

District 14-2-02 –  Six Year Term –  Vote for One

Henry Clay Township, Markleysburg Borough, North Union Township, Ohiopyle Borough, Stewart Township, Wharton Township

  • Donald Butch Gmitter – Democratic
  • Nathan A. Henning – Republican

District 14-2-03 –  Six Year Term –  Vote for One

Brownsville Borough, Brownsville Township, Luzerne Township, Redstone Township

  • Mike Defino, Jr. – Democratic/Republican

 

CITY OFFICES

Connellsville City

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Greg Lincoln – Democratic

Council – Four Year Tem1- Vote for Two

  • Tom Karpiak – Democratic
  • Robert Topper, Jr. – Democratic/Republican

City Controller – Four Year Term – Vote for One

City Treasurer – Two Year Term –  Vote for One

  • Marilyn V. Weaver – Democratic

Constable – Six Year Term – Vote for One

Ward 1

  • Albert Rocky Younkin – Democratic

Ward 2

  • Hubie Coleman – Democratic

Judge of Election

Ward 1

  • Susan Joy Lewis – Democratic

Ward 2

Ward 3

Ward 4

  • Donna Karwatsky – Democratic

Inspector of Election

Ward 1

Ward 2

Ward 3

Ward 4

  • Rita Nolan – Democratic

Uniontown City

Council – Four Year Term – Vote for Two

  • Francis Joby Palumbo – Democratic
  • Martin Gatti – Democratic

Council – Two Year Term – Vote for One

  • Ed Fike – Democratic

Judge of Election

Ward 1

Ward 2

  • Arlene M. Jenko – Republican

Ward 3

Ward 4

  • Mae V. Thomas – Democratic

Ward 5

Ward 6

Ward 7

  • William A. Zack, Jr. – Democratic

Inspector of Election

Ward 1

Ward 2

Ward 3

Ward 4

  • Wendy Price – Democratic

Ward 5

  • Ralph Bliss – Republican

Ward6

  • Sherry P. Hall – Democratic

Ward 7

  • Kathleen S. Voelker –  Democratic

 

BOROUGH OFFICES

Belle Vernon Boro

Mayor – Four Year Term- Vote for One

  • Gerald W. Jackson, II –  Democratic

Council- Four Year Term – Vote for Three

  • Kimberly Ringstad Gray – Democratic
  • Joseph Minniti – Democratic
  • Frank E. Monack – Democratic
  • William R. Puckey, Jr. – Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Donna J. Bitonti – Democratic

Judge of Election

  • Carolyn Cherocci – Democratic

Inspector of Election

  • Shawndel A. Muro –  Democratic/Republican

Brownsville Boro

Mayor – Four Year Term- Vote for One

  • Ross Swords – Democratic/Republican

Council – Four Year Tern – Vote for Three

  • Jack Lawver – Democratic
  • Brenda Bush – Democratic
  • John E. Unrue, Jr. – Democratic

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Tena M. Congelio – Democratic

Auditor- Six Year Term- Vote for One

Judge of Election

Ward 1

  • Marciene Hosler – Democratic

Ward2

  • Janice Novak – Democratic

Ward3

  • Anita L. Huey – Democratic

 

Inspector of Election

Ward J

  • Joanne Bogorae – Democratic

Ward2

  • Bonita Jo Zosky – Democratic

Ward3

  • Irene Kurtz- Democratic

Dawson Boro

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Sandra Newell – Democratic

Council –  Four Year Tem1 – Vote for Three

  • William Coughenour – Democratic
  • Patricia A. Lint – Democratic
  • John Pyda – Republican

Council –  Two Year Term –  Vote for Three

Tax Collector –  Four Year Term –  Vote for One

  • Corrine McKnight – Democratic

Judge of Election

Inspector of Election

Dunbar Boro

Mayor- Four Year Term- Vote for One

  • Norman E. Gordon – Democratic
  • Andy Lowry – Republican

Council –  Four Year Term –  Vote for Four

  • Robert Opst – Democratic
  • Jason Bartholomai – Democratic
  • Luvis McGarrity – Democratic
  • Scott Dunn – Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

Judge of Election

Inspector of Election

Everson Boro

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Joseph W. Dugger – Democratic

Council – Four Year Term- Vote for Four

  • George Sherbondy –  Democratic
  • Michael A. Banaszak –  Republican
  • Linda A. Gigliotti – Republican
  • Eric R. Christner – Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Bryan T. Raygor – Republican

Auditor – Six Year Term – Vote for One

Judge of Election

Inspector of Election

  • Darlene Joy Osniak – Democratic

Fairchance Boro

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Thomas L. Tanner – Democratic

Council – Four Year Term- Vote for Four

  • Neal Desmond Christopher – Democratic
  • Charles R. Grimm – Democratic
  • Milton Hickle – Democratic
  • Jeremy Campbell – Democratic

Council – Two Year Term – Vote for One

Chasity Wilson – Democratic

Tax Collector –  Four Year Term –  Vote for One

  • Thomas Kapalko – Democratic

Judge of Election

Inspector of Election

Fayette City Boro

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Herb Vargo, Jr. – Democratic

Council – Four Year Term – Vote for Three

  • Dianna M. Vargo – Democratic
  • Rachael Staropoli – Democratic
  • Charles Mirabella – Democratic

Tax Collector – Four Year Term- Vote for One

  • Charlotte M. Brown – Democratic

Judge of Election Inspector of Election

Markleysburg Boro

Mayor- Four Year Term – Vote for One

Council –  Four Year Term-  Vote for Four

  • Brian Paul Frazee – Republican
  • Edward K. Hoffman – Republican
  • Martha Faye Frazee – Republican

Council –  Two Year Term –  Vote for One

Tax Collector – Four Year Term- Vote for One

  • Lori L. Frazee – Republican

Auditor – Six Year Term – Vote for One

Auditor- Four Year Term – Vote for One

Auditor -Two Year Term – Vote for

One Judge of Election

  • Lori L. Frazee – Republican

Inspector of Election

Masontown Boro

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Toni Petrus – Democratic/Republican

Council –  Four Year Term –  Vote for Four

  • Samuel Chahl – Democratic/Republican
  • Charles A. Corcoran – Democratic/Republican
  • Frank McLaughlin – Democratic
  • Bruce A. Cochrane – Democratic
  • Madeline Maddy Arnold – Republican
  • Pat Lubits Gump – Republican

Council – Two Year Term – Vote for One

  • Tony  Brnusak –  Democratic/Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Kathleen Packroni – Democratic

Judge of Election

Inspector of Election

Newell Boro

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Nicki M. Todaro – Democratic

Council – Four Year Term – Vote for Three

  • John E. Matty, Ill – Democratic
  • John M. Snyder – Democratic
  • Susan L. Snyder – Democratic

Tax Collector- Four Year Term – Vote for One

  • Scott E. Brundege – Democratic

Judge of Election

Inspector of Election

  • Valarie Lynne Gallo – Democratic

Ohiopyle Boro

Mayor- Four Year Term – Vote for One

  • Mark McCarty – Republican

Council – Four Year Term – Vote for Three

  • Linda McCarty – Republican
  • Elizabeth McCarty – Republican
  • Patrick McCarty – Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

Judge of Election

  • Elizabeth McCarty – Republican

Inspector of Election

Perryopolis Boro

Mayor – Four Year Tem1- Vote for One

Mark W. Plewniak – Democratic

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • George Usher – Democratic
  • Paul E. Black – Democratic
  • Frank Masney, Jr. – Democratic
  • Linda L. Smith – Democratic

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Gina E. Dreucci – Democratic

Judge of Election

Inspector of Election

Point Marion Boro

Mayor – Four Year Term – Vote for One

Carl W. Ables – Democratic

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Gary A. Reynolds – Democratic
  • Christopher Kaczmarczyk – Democratic
  • Lisa K. Mardis – Republican

Council – Two Year Term- Vote for One

  • Kathleen L. Griffith – Democratic

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • David McClain Callahan – Democratic

Judge of Election

Inspector of Election

Smithfield Boro

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Chuck Cieszynski – Democratic

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Jesse J. Moats – Democratic/Republican
  • Joe Zorosky – Democratic/Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Jamie L. Hoone –  Democratic/Republican

Judge of Election

Inspector of Election

South Connellsville Boro

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • James Manges – Democratic
  • Jay Fox, Ill – Republican

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Donnie Ringer – Democratic
  • Jerry Reagan – Democratic
  • Mary M. Riley Mert – Democratic
  • James Swink –  Democratic
  • George Jay –  Republican
  • Kimberly S. Laws – Republican
  • Shelley Mattis – Republican
  • Karen Holbrook – Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Joe Helms – Republican

Judge of Election

  • Mary Louise Lazor – Democratic

Inspector of Election

Vanderbilt Boro

Mayor – Four Year Term – Vote for One

Richard Adobato – Democratic

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Duane L. King – Democratic
  • Harry I. Gray, Jr. –  Democratic
  • Betty J. Keffer –  Democratic
  • Thomas E. Sankovich –  Democratic

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One Jeff Walters – Democratic

  • David L. Brady, Jr. – Republican

 

Judge of Election

  • Ruth Ann Thomas – Democratic

Inspector of Election

  • Angela D. Kusko – Republican

 

TOWNSHIP OFFICES

Brownsville Twp

Supervisor –  Six Year Term –  Vote for One

Tax Collector –  Four Year Term –  Vote for One

  • Anna M. Gadd – Democratic

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Marilyn R. McCoy –  Democratic

Auditor – Two Year Term – Vote for One

Judge of Election

Inspector of Election

Bullskin Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Scott Keefer – Democratic
  • Chris R. Ohler – Republican

Tax Collector – Four Year Term- Vote for One

  • Leslie Wiltrout – Democratic/Republican

Auditor – Six Year Tem1 – Vote for One

  • Christopher J. Lacey –  Democratic

Judge of Election

District 1

District 2

District 3

  • Julia E. Weeks – Democratic Inspector of Election

District 1

District 2

District 3

  • Laurie B. McGinnis – Democratic
  • Mark Allen Fiano – Republican

Connellsville Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Todd Miner –  Democratic/Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • James D. Stephens –  Democratic/Republican

Auditor – Six Year Term – Vote for One Auditor –

Four Year Term – Vote for One

Constable –  Six Year Term –  Vote for One

  • Todd Brothers – Democratic/Republican

Judge of Election

  • Michelle Dawn Porter – Republican

Inspector of Election

  • Daralynn Gilpin – Democratic
  • Mary Francis – Republican

Dunbar Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Keith Fordyce – Democratic
  • John R. Romanko – Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Marigrace Butela – Democratic/Republican

Auditor – Six Year Term- Vote for One

Judge of Election

District 1

  • Naomi Kubala – Democratic

District 2

  • Sandra Hough Crocetti – Republican

Inspector of Election

District l

  • Gladys J. Anthony – Democratic

District 2

  • Rita Baluch – Democratic/Republican

 

Franklin Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Joseph R. Marcinek – Democratic
  • Joseph Pindrock, Jr. – Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • David A. Lengvarsky – Democratic

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Nick Bozek – Democratic
  • Jenifer J. Chaikcic –  Republican

Auditor –  Two Year Term –  Vote for One

  • Nick Bozek –  Democratic
  • Janet Dean Trees – Republican

Judge of Election

District 1

District 2

Inspector of Election

District 1

District 2

Georges Twp

Supervisor- Six Year Term – Vote for One

  • John J. Hicks – Democratic/Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Carol Clay – Democratic/Republic an

Auditor- Six Year Term – Vote for One

  • Raymond Larry Campbell –   Democratic

Judge of Election

District 1

District 2

District 3

  • Joanne Romesburg – Democratic

Inspector of Election

District 1

District 2

District 3

  • Carol Clay – Democratic

German Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Bob Belch – Democratic/Republican

Supervisor – Two Year Term – Vote for One

  • Louis L.C. Otto –  Democratic/Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Tina H. Skochelak –  Democratic/Republican

Auditor – Six Year Tem1 –  Vote for One

  • Robert T. McCahill – Democratic/Republican

Judge of Election

District 1

District 2

District 3

District 4

Inspector of Election

District 1

  • Robert R.J. Warholak – Democratic

District 2

District 3

District 4

  • Linda Vinch – Republican

Henry Clay Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Charles C. Myers – Democratic
  • Gary L. Rishel – Republican

Tax Collector- Four Year Term – Vote for One

  • Douglas Rosenberger –  Democratic/Republican

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Wanda F. Burnworth – Republican

Judge of Election

  • Jacqueline S. Teets – Democratic/Republican

Inspector of Election

  • Deborah L. McCarty-  Democratic/Republican

Jefferson Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Brian Kelly – Democratic
  • Richard J. Travalena, Jr. – Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Paul D. Harvey – Democratic

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Marsha A. Page – Democratic

Auditor – Four Year Term – Vote for One

  • Louis L. Giovannelli – Democratic

Judge of Election

  • Roxiann F. Swaney – Democratic

Inspector of Election

  • Geraldine Fedutes – Democratic
  • Sara Garee – Republican

Lower Tyrone Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Sean M. Ferris – Democratic

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Linda A. Cottom – Democratic

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Lorna Lee Porter – Republican

Auditor – Two Year Term- Vote for One

  • Nancy Stouffer – Democratic

Judge of Election

Inspector of Election

  • Sharon Ferris – Republican

Luzerne Twp

Supervisor – Six Year Term- Vote for One

  • Steven Joe Miske – Democratic / Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Christina L. Thomas –  Democratic/Republican

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Carrie R. Kromer – Democratic

Judge of Election

District 1

District 2

District 3

District 4

  • Christopher A. Teagarden – Democratic Inspector of Election

District 1

District 2

District 3

District 4

  • Audrey Marker – Republican

Menallen Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • John Yantko –  Democratic/Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Sandra Carroll –  Democratic/Republican

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Steven Forsythe – Democratic

Judge of Election

District 1

District 2

  • Blair Howarth – Republican

District 3

  • Inspector of Election

District 1

District 2

  • Pamela M.G. Howarth- Democratic
  • Linda S. Kozlovich – Republican

District 3

  • Donna M. Mehalek – Democratic

Nicholson Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Jack Arndt – Democratic
  • Kevin David Morris – Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Kara Ainsley – Democratic/Republican

Auditor- Six Year Term – Vote for One Hope

  • Renee Ainsley –  Democratic

Auditor –  Two Year Term –  Vote for One

  • Elaine Sholtis – Democratic

Judge of Election

Inspector of Election

North Union Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Ron Landman – Democratic

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • James M. Mari – Democratic
  • Theresa Tina Allen – Republican

Auditor –  Six Year Term –  Vote for One

  • Donald C. Santore – Democratic

Auditor –  Four Year Term –  Vote for One

  • Lawrence McLaughlin – Democratic
  • Stephanie Matthews – Republican

Judge of Election

District 1

  • Armand J. Defrank, Jr. – Democratic

District 2

  • Charles M. Gibbs –  Democratic/Republican

District 3

District 4

  • Roberta M. Show –   Republican

District 5

Inspector of Election

District 1

  • Gwendolyn 0.  Ridgley – Democratic

District 2

  • Betty Nicklow- Democratic
  • Laureen Livingston – Republican

District 3

  • Mary M. Klink – Democratic

District 4

  • Roberta M. Show – Republican

District 5

Perry Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Andrew A.J. Boni – Democratic

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Donald J. Pidanich – Democratic

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Cheri M. Buza – Democratic

Judge of Election

Inspector of Election

Redstone Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • George Matis –  Democratic/Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Gregory P. Sharpe – Democratic
  • Bobbie Jo Cetera –  Republican

Auditor –  Six Year Term –  Vote for One

  • James Bashour – Democratic

Judge of Election

District 1
District 2

  • Kathleen Shaporka – Democratic
  • Brandon Watson – Republican

District 3

  • William M. Hudock – Democratic

District 4

  • Patricia Taylor – Democratic Inspector of Election

District 1

District 2

  • Roseanne Markovich – Democratic
  • Brandon Watson – Republican

District 3

District 4

  • Susan Shimek – Democratic

Saltlick Twp

Supervisor – Six Year Term- Vote for One

  • John Pritts – Democratic
  • Tim Coffman – Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Shari Bukovac – Democratic/Republican

Auditor – Six Year Term – Vote for One

Judge of Election

  • Audra Cruder – Republican

Inspector of Election

  • Veronica J. Hull – Democratic
  • Audra Cruder – Republican

South Union Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Rick Vernon – Democratic/Republican

Tax Collector – Four Year Term- Vote for One

  • Thomas Vernon – Democratic/Republican

Auditor – Six Year Tem1 – Vote for One

  • Delores Martin – Democratic

Judge of Election

District 1

District 2

District 3

  • Nicole Olson – Democratic

Inspector of Election

District 1

District 2

District 3

  • Michael Olson – Democratic

Springfield Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Bill Striner – Democratic/Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Virginia M. Bowser – Democratic/Republican

Auditor – Six Year Tem1 – Vote for One

  • Jerene Bryner – Democratic

Judge of Election

District 1

  • Cheryl L. Schurg – Democratic

District 2

  • Robin Burkholder – Democratic / Republican

Inspector of Election

District I

  • Anna M. Johnson – Democratic
  • Mary F. Craig – Republican

District 2

  • Carol A. Burkholder – Democratic
  • Stacey R. Hoover – Republican


Springhill Twp

Supervisor –  Six Year Term –  Vote for One

  • Paul M. Medved – Democratic/Republican

Tax Collector –  Four Year Term –  Vote for One

  • Tonya Cottrell – Democratic

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Shawn Scott Hellen – Democratic

Auditor – Two Year Term – Vote for One

Judge of Election

District 1

District 2

  • Janice Woods – Republican

Inspector of Election

District 1

District 2

Stewart Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Pamela Kessler – Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Renee Schaefer –   Republican

Auditor –  Six Year Term –  Vote for One

  • Stephanie Plume – Republican

Judge of Election

Inspector of Election

Upper Tyrone Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Peter A. Fratto – Democratic
  • William A Edwards – Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Laurie Hanchar –  Democratic/Republican

Auditor – Six Year Term – Vote for One

Judge of Election

  • Jackie L. Beranek – Democratic

Inspector of Election

Washington Twp

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Chuck Yusko – Democratic
  • William Bergman – Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Mary Misher Yonash – Democratic

Auditor – Six Year Term – Vote for One

Auditor – Four Year Term – Vote for One

Auditor – Two Year Term – Vote for One

Judge of Election

  • Sonia Parker – Democratic

Inspector of Election

Wharton Twp

Supervisor- Six Year Term – Vote for One

  • Darwin Sonny Herring –  Democratic
  • Jim Means – Republican

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Amanda Cesarino – Democratic
  • Tina Dennis – Republican

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Christopher J. Pyle – Republican

Judge of Election

Amanda Cesarino – Democratic Inspector of Election

  • Sondra Cesarino – Republican

 

SCHOOL DIRECTORS

Albert Gallatin School District –  Four Year Term –  Vote for Four

Fairchance Boro, Georges Twp, German Twp, Masontown Boro, Nicholson Twp, Point Marion Boro, Smithfield Boro, and Springhill Twp

  • Jeff Myers –  Democratic/Republican
  • Ryan J. Porupski – Democratic/Republican
  • Carla R. Franks – Democratic
  • Michael F. Dunham – Democratic/Republican
  • Doug Sholtis – Republican

Albert Gallatin School District- Two Year Term – Vote for One

Fairchance Boro, Georges Twp, German Twp, Masontown Boro, Nicholson Twp, Point Marion Boro,

  • Betty Moser – Democratic
  • Charity Grimm Krupa – Republican

 

Belle Vernon School District – Four Year Term – Vote for Four Belle Vernon Boro, Fayette City Boro, and Washington Twp

  • Michelle Callaway-Rodriguez – Democratic/Republican
  • Joe Grata – Democratic/Republican
  • Aaron J. Bialon – Democratic/ Republican
  • Ronald C. Sotta – Democratic
  • Kathleen Forte – Republican

 

Brownsville School District –  Four Year Term –  Vote   for Four

Brownsville Twp, Brownsville Boro, Luzerne Twp, and Redstone Twp

  • Ron Dellarose, Jr. –  Democratic/Republican
  • Andrew Assad – Democratic/ Republican
  • Richard A. Gates – Democratic/Republic
  • Gary Seelye –  Democratic
  • Sherril D. Camey – Republican

Connellsville School District –  Four Year Term –   Vote for Four

Bullskin Twp, Connellsville City, Connellsville Twp, Dawson Boro, Dunbar Twp, Dunbar Boro, Saltlick Twp, South Connellsville Boro, Springfield Twp, and Vanderbilt Boro

  • Michael J. Omatick- Democratic/Republican
  • David J. Martray – Democratic/Republican
  • David Panzella – Democratic /Republican
  • Donald S. Grenaldo – Democratic/Republican

 

Frazier School District –  Four Year Term –   Vote for Four

Jefferson Twp, Lower Tyrone Twp, Newell Boro, Perry Twp, and Perryopolis Boro Deborah Vargo Alekson – Democratic/Republican

  • Thomas E. Shetterly – Democratic/Republican
  • Jill Devine –  Democratic/Republican
  • Stacey Erdely – Democratic
  • Francy Angelo – Republican

 

Laurel Highlands School District- Four Year Term – Vote for Four North Union Twp and South Union Twp

  • Tom Landman – Democratic/Republican
  • Bev Beal – Democratic/Republican
  • Brandi B. Kalich – Democratic
  • Randy R. Raymond – Democratic/Republican
  • Marie George – Republican

 

Southmoreland School District- Four Year Term – Vote for Four Everson Boro and Upper Tyrone Twp

  • Gail Rhodes – Democratic/Republican
  • James Carson – Democratic/Republican
  • Charles Frye – Democratic
  • Robert Callao –  Democratic
  • Heather Trillow Smith – Republican
  • Catherine F. Fike- Republican

 

Uniontown School District –  Four Year Term –  Vote for Four

Franklin Twp, Henry Clay Twp, Markleysburg Boro, Menallen Twp, Ohiopyle Boro, Stewart Twp, Uniontown City and Wharton Twp

  • William Rittenhouse, Jr. – Democratic/ Republican
  • Terry L. Dawson – Democratic / Republican
  • Thomas Bill Gerke –  Democratic/Republican
  • Don Rugola – Democratic/Republican

 

PROPOSED CONSTITUTIONAL AMENDMENT

AMENDING THE HOMESTEAD PROPERTY TAX ASSESSMENT EXCLUSION

Ballot Question

 Shall the Pennsylvania Constitution be amended to permit the General Assembly to enact legislation authorizing local taxing authorities to exclude from taxation up to I 00 percent of the assessed value of each homestead property within a local taxing jurisdiction, rather than limit the exclusion to one-half of the median assessed value of all homestead property, which is the existing law?

 

  • Yes
  • No

 

Plain English Statement of the Office of Attorney General

 

The purpose of the ballot question is to amend Article VIII, Section 2(b)(vi) of the Pennsylvania Constitution to permit the General Assembly to pass a law authorizing local taxing authorities to increase the amount of assessed value of homestead property that may be excluded when determining the real estate tax owed for homestead property.  If the ballot question is approved, the General Assembly could then pass a law authorizing local taxing authorities to exclude up to one-hundred percent (100%) of the assessed value of each homestead property when calculating the real estate tax owed on homestead   property.

The Pennsylvania Constitution currently permits the General Assembly to pass a law authorizing local taxing authorities to exclude only a portion of the assessed value of homestead property when determining the amount of real estate tax owed.   Under current law, the amount of assessed value that may be excluded from taxation cannot exceed one­ half the amount of the median assessed value of all homestead property within a local taxing jurisdiction.         Local taxing authorities may not increase the millage rate of its real property tax to pay for homestead

property exclusions.

The effect of the ballot question would allow the General Assembly to pass a law increasing the amount of assessed value that local taxing authorities may exclude from real estate taxation for homestead property.   Currently, local taxing authorities can exclude from taxation only up to one-half the amount of the median assessed value of all homestead property located in the local taxing jurisdiction. But if the ballot question is approved, the General Assembly would have authority to pass a law permitting local taxing authorities to exclude up to one-hundred percent (100%) of the assessed value of each homestead property.   Local taxing authorities

would continue to be prohibited from increasing the millage rate of its tax on real property to pay for the homestead exclusions.

The ballot question, by itself, does not authorize local taxing authorities to exclude up to one-hundred percent (100%) of the assessed value of each homestead property from real estate taxation. Local taxing authorities could not take such action unless and until the General Assembly passes a law authorizing them to do so. The ballot question authorizes the General Assembly to pass that law.

 

RETENTION QUESTIONS

 

STATEWIDE COURTS

Supreme Court

Shall Thomas G. Saylor be retained for an additional Term as Justice of the Supreme Court of the Commonwealth of Pennsylvania?

Yes No

 

Shall Debra Todd be retained for an additional term as Justice of the Supreme Court of the Commonwealth of Pennsylvania?

Yes No

Superior Court

Shall Jacqueline 0. Shogun be retained for an additional term as Judge of the Superior Court of the Commonwealth of Pennsylvania?

Yes No

 

 

 

 

POLLING PLACES INACCESSIBLE FOR THE ELDERLY AND HANDICAPPED

Elderly (65 and over) or handicapped voters assigned to inaccessible polling places can vote by Alternative Ballot. Application forn1s and inforn1ation regarding Alternative Ballots can be obtained at the Election Bureau. Applications for Alternative Ballots must be

submitted to the Election Bureau no later than 5:00 p.m. on Tuesday, October 31″. In case of an emergency, you can submit an Emergency Application for Alternative Ballot which must be received by 8:00 p.m. on Election Day. Completed Alternative Ballots must be received by the Election Bureau no later than 8:00 p.m. on Election Day.

 

PUBLIC NOTICE

The County Board of Election will publicly commence the computation and canvassing of the returns of the votes cast at the Municipal Election held Tuesday, November 7, 2017, to begin at 9:00 a.m., prevailing time, Monday, November 13, 2017 and continue each day thereafter until all votes cast have been computed. The Provisional Ballots cast at said Election will be reviewed by the Election Board on Tuesday, November 14111 at I:00 p.m. The computation and canvassing of the returns will be held at the Public Service Building, 22 East Main Street, Uniontown, Pennsylvania.