election results

Bullskin Township District #3

In the Bear Rocks section of Bullskin Township, Dean Allen secured his spot as Democratic Committeeman with 73 votes. Laura Zelenka secured the Democratic Committeewoman with 85 votes. As for the Republican Committee, Janet Hutchinson secured a seat with 3 votes while the second seat will have to be decided at a tater time as it is between Michael Cagilia, Susan Cagilia, Carmella M. Irwing, and Michael Simon, who all received one vote each.

election results

Bullskin Township District #2

At the new District #2 Polling Place at the Wooddale Bible Brethren Church, No candidates filed in either a candidacy or write in campaign for either Democratic Committeeman or Committeewoman nor were there any rejected write-in ballots at the District #2.

As for the Republican Committee seats, one seat will be likely filled by Linda Lenendowski as she received 8 votes, coming in second were Gerald D Snyder and Judy R. Snyder, Dennis Durstine and Mark Glassburn with one vote each.  The fate of the second seat will have to be determined at a later date.

election results, Uncategorized

Bullskin Township District #1 FINAL

At the Bullskin Township Elementary School, otherwise known as Bullskin District #1. Nicholas Keedy secured the Democratic Committeeman nod with 2 votes while Samantha Butler secured the Democratic Committeewoman nod with 2 votes. As for the Republican committee seats in the First District, William Henry Schiffbauer secured his campaign with 194 votes, while Alan G. Mellinger secured the other seat with 2 votes.

election results

Bullskin Township

In District #1, Wm. Henry Schiffbauer was the sole candidate for Republican Committee in that precinct, garnering  194 votes.

Meanwhile at District #3 in the Mountains, Dean Allen and Laura Zelenka ran for Democratic Committeeman and Committeewoman respectively, gaining 73 and 85 votes at the Bear Rocks Community Center.

No Candidates were on the ballot for the Democratic Seats at District #1 or #2. Additionally, there were no candidates for Republican Committee at Districts #2 or #3 as well.

It should be also noted that District #2 moved their polling place beginning with this election from the Fire Hall to the Wooddale Bible Bretheren Church.

Polling Place Information

Special BOE Meeting to be held on Thursday regarding the Bullskin #2 Polling Location

Notice is hereby given that the Fayette County Board of Elections will hold a meeting on Thursday, April 26, 2018 at 9:00 am at the Public Service Building, 22 East Main Street, Uniontown, PA 15401, to discuss changing the location of the polling place for Bullskin Township, District 2,

from the current location at

bullskin-2

Bullskin Township VFD Social Hall
260 Keefer Road
Connellsville, PA 15425

to

0425031201-1

Bullskin Fairgrounds
Route 982
938 Pleasant Valley Road
Mount Pleasant, PA 15666

or

0417008601-2

Wooddale Bible Brethren Church
982 Pleasant Valley Road
Mount Pleasant, PA 15666.

County Board of Elections
Fayette County, PA
Angela M. Zimmerlink
Mark A. Rowan
Mark M. Mehalov

election results, Municipal Elections, Uncategorized

Bullskin Township

Supervisor 6 Year Term, Vote For 1

  1. R / Chris R. Ohler / 853 / 63.94%
  2. D / Scott Keefer / 472/  35.38%
  3. */Carl Butler / 3 / 0.22%

Tax Collector 4 Year Term, Vote For 1

  1. Leslie Wiltrout / 1,144 / 97.78%
  2. Louis E. Bell / 10 / 0.85%
  3. Lisa Argiro / 9 / 0.77%

Auditor 6 Year Term, Vote For 1

  1. D / Christopher J. Lacey / 807 / 96.90%

Voter Turnout Township Wide

Ballots Cast: 1,360
Registered : 4,484
Voter Turnout: 30.33%

District #1

bullskin-1

Judge of Election 4 Year Term, Vote For 1

  1. Edwin Zylka – 3 / 12.00%
  2. Carol Swink – 2 / 8.00%
  3. Scott Keefer – 2 / 8.00%
  4. Mark Bell/1/ 4%
  5. Scott Bennington /1/ 4%
  6. Claire Brocker /1/ 4%
  7. PJ CARTE / /1/ 4%
  8. Amy Hann /1/ 4%
  9. James R. Higgins /1/ 4%
  10. Christopher Lee /1/ 4%
  11. Beverly Quinn /1/ 4%
  12. Mary Smith /1/ 4%
  13. Treanna Smith /1/ 4%

Inspector of Election 4 Year Term, Vote For 1

  1. Edwin Zylka / 4 / 17.39%
  2. Jody Oswald / 2 / 8.70%
  3. Treanna Smith / 2 / 8.70%
  4. Chris R. Ohler / 1 / 4.35%
  5. Mark Bell / 1 / 4.35%
  6. Claire Brougher  / 1 / 4.35%
  7. Beverly Brown  / 1 / 4.35%
  8. Amy Hann  / 1 / 4.35%
  9. James R. Huggins  / 1 / 4.35%
  10. Christine Lee  / 1 / 4.35%

Voter Turnout – District #1

Ballots Cast – 787
Registered Voters – 2,623
Voter Turnout – First District – 30.0%

District #2

bullskin-2

Judge of Election 4 Year Term, Vote For 1

  1. Linda Lewandoski / 14 / 53.65%

Inspector of Election 4 Year Term, Vote For 1

  1. Joyce Guthrie / 2 / 18.18%

Voter Turnout – District 2

Ballots Cast: 304
Registered Voters: 950
Voter Turnout – 32%

District #3

bullskin-3

Judge of Election 4 Year Term, Vote For 1

  1. D/Julie E. Weeks / 202 / 99.02%
  2. Terry Cavicchio / 1/ 0.49%

District 3 Inspector of Election 4 Year Term, Vote For 1

  1. R/Mark Allen Fiano / 158 / 60.54%
  2. D/Laurie B. McGinnis / 103 / 39.46%

Voter Turnout – District 3

Ballots Cast – 269
Registered Voters – 911
Voter Turnout – 29.53%

election results, School Board Elections

Connellsville Area School Board

4 Year Term vote for 4

  1. Davd Panzella – 3,826/25.13%
  2. Michael J, Omatick – 3,826 / 25.13%
  3. David J, Martray – 3,812 / 25.04%
  4. Donald S. Grenaldo – 3,658/24.03%

In the 17 Precincts, 5,029 ballots were cast out of a 19,080 registered voters, resulting in a 26.36% Voter Turnout

Municipal Elections, School Board Elections

Connellsville Area School Director

Connellsville has four seats available with no contest for them during the general election.

  1. David Panzella – 3,864
  2. Michael J. Omatick – 3,823
  3. David J. Martray – 3,811
  4. Donald S. Grenaldo-  3,657