Candidate Legal Issues

Controversy at the Fayette County Fair

The state Republican party has asked the Fayette County Elections Bureau and possibly the county district attorney to investigate alleged tactics used to register Democrats during the county fair last week.

In a statement, the party claimed that “Democrats are promising prizes such as Steelers gear and a trip to the Nemacolin resort as inducements to register to vote … or change party affiliation to Democrat.”

The state GOP party maintains such enticements could violate the law by intentionally giving or promising “money or goods to an individual as an inducement” to register or change affiliation.

The political war began.

About a week later, the county Democratic Committee is asking, via a letter, for an investigation involving the county Republican party and others.

“It is our understanding that the former chairman and current committee member of the Fayette County Republican Party, David Show, was selling illegal raffle tickets in violation of the local option small game of chance act and, perhaps, the election code,” states the Democrat letter, signed by county Democrat Party Chairman George Rattay.

“Based on the information available to us, those tickets were sold at various times and places, including the Fayette County Republican Party and its affiliated booths during our local Fayette County Fair,” it added.

Rattay said Thursday that copies of the letters were sent to the county bureau of elections, the county district attorney, the media and others.

An organization selling tickets must obtain a valid small games of chance license and must meet other requirements, according to the Democrat letter.

Neither the Mountain View Rod & Gun Club nor Fayette Friends of Second –– the two groups apparently conducting the raffle –– has a license, the Democrats charged.

“Political parties are not eligible organizations for small games of chance licenses, and all funds raised from small games of chance must generally be used for recognized public purposes,” the letter added.

The letter makes other allegations and claims.

“We are also concerned that any violations committed for the benefit of the Fayette County Republican Party or the candidates it supports may constitute fraudulent conduct or a violation of the campaign finance requirements of the election code,” the Democrat letter stated.

Show denied the tickets had anything to do with the Republican Party.

“It had nothing to do with the election part at all,” he said.

He explained the tickets were sold in a booth separate from the GOP booth and did not involve his party. The tickets further did not display the GOP name, Show said.

“It’s just an attempt to divert from the fact they violated the election rules,” Show said, referring to the Democrat sign at the fair.

Recently, Two members of Fayette County’s elections board bowed out on Monday from hearing complaints filed by Republicans and Democrats over matters at the county fair, citing potential conflicts of interest.

Vince Vicites, a member of the county Democrat executive committee, and Dave Lohr, a member of local and state Republican groups, recused themselves.

Solicitor Sheryl Heid will file a petition asking county President Judge John F. Wagner Jr. to name replacements for Vicites and Lohr, both also county commissioners. A hearing on the allegations will be held later.

The third member of the elections board, Commissioner Angela Zimmerlink, said she planned to stay on and hear the complaints at a later time.

“I do not believe I can appropriately participate in any decision on the merits of the complaints filed by the Republican and Democratic parties because of my position as an executive committee member of the Fayette County Democratic Party,” Vicites said, reading from a prepared statement.

“As a member of the executive committee, my impartiality could be questioned,” he added.

Lohr said he “believed it would be a conflict of interest” if he heard the complaints.

Last week, Show denied the party was involved and said Democrats were retaliating for the earlier GOP claims.

Ronald Hicks, an attorney representing the state Republican party, said he had photos showing Vicites and former state Rep. Tim Mahoney standing near the Democrat sign and booth on July 29.

He further asked county officials to determine how many people registered to vote as Democrats in the booth during the fair.

In his statement, Vicites said he had nothing to do with the Democrat sign. When the executive committee decided to erect the sign, Vicites said, he was attending a county commissioners’ meeting.

“At the fair, I did not participate in promoting or handling the raffle,” he added.

Of the photos of him near the booth, Vicites said later, “I took a multitude of pictures that night, and it was outside the booth, not inside the booth.”

At the start of the session, before Vicites and Lohr recused themselves, Rattay said the Democrat party’s attorney could not be present at the session. As a result, Rattay said, he would not be answering questions.

Election Notices, Fayette County Election Bureau, Municipal Elections, School Board Elections

2017 Primary Election – Democratic Ballot

STATE OFFICES

(All Precincts within Fayette County)

Justice of the Supreme Court – Ten Year Term – Vote for One

  • Dwayne Woodruff – Allegheny County

 

Judge of the Superior Court – Ten Year Term – Vote for Four

  • Bill Caye – Allegheny County
  • Debbie Kunselman – Beaver County
  • Maria McLaughlin – Philadelphia County
  • Geoff Multon – Montgomery County
  • Carolyn H. Nichols – Philadelphia County

Judge of the Commonwealth Court – Ten Year Term – Vote for Two

  • Bryan Barbin – Cambria County
  • Timothy Barry – Allegheny County
  • Ellen Ceisler – Philadelphia County
  • Joe Cosgrove – Luzerne County
  • Todd Eagen – Lackawanna County
  • Irene M. Clark – Allegheny County

COUNTY OFFICES

(All Precincts within Fayette County)

Recorder of Deeds – Four Year Term – Vote for One

  • Timothy C. Dye
  • Tracie L. Vargo
  • Rita J. Yantko

County Treasurer – Four Year Term – Vote for One

  • Nancy Lee Wilson

Jury Commissioner – Four Year Term – Vote for One

  • Lauren Mahoney Yohman

MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE

District 14-2-02 – Six Year Term – Vote for One

Henry Clay Township, Markleysburg Borough, North Union Township, Ohiopyle Borough, Stewart Township, Wharton Township

  • Donald Butch Gmitter
  • Robert Bobby Gordon
  • Nathan A. Henning
  • Amber Shipley

District 14-2-03 – Six Year Term – Vote for One

Brownsville Borough, Brownsville Township, Luzerne Township, Redstone Township

  • Mike Defino, Jr.

CITY OFFICES

Connellsville City

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Greg Lincoln

Council – Four Year Term – Vote for Two

  • Shaun Basinger
  • Tom Karpiak

City Treasurer – Two Year Term – Vote for One

  • Marilyn V. Weaver

City Controller – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Constable – Six Year Term – Vote for One

Ward No. 1

  • Albert Rocky Younkin

Ward No. 2

  • Hubie Coleman

Elections Officers

Ward No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Susan Joy Lewis

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ward No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ward No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ward No. 4

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Donna Karwatsky

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Rita Nolan

Uniontown City

Council – Four Year Term – Vote for Two

  • Francis Joby Palumbo

Council – Two Year Term – Vote for Two

  • No Candidate Specified

Elections Officers

Ward No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ward No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ward No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ward No. 4

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Mae V. Thomas

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Wendy Price

Ward No. 5

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ward No. 6

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Sherry P. Hall

Ward No. 7

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • William A. Zack Jr.

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Patricia A. Buchko
  • Kathleen S. Voelker

Borough Offices

Belle Vernon Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Gerald W. Jackson, II

Council – Four Year Term – Vote for Three

  • Kimberly Ringstad Gray
  • Joseph Minniti
  • Frank E. Monack
  • Lewis F. Stiltner, IV

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Donna J. Bitonti

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Carolyn Cherocci

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Shawndel A. Muro

Brownsville Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • James S. Lawver
  • Ross Swords
  • Bruce N. Wells

Council – Four Year Term – Vote for Three

  • Brenda Bush
  • Jack Lawver
  • John E. Unrue, Jr.

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Tena M. Congelio
  • Wilbur McIntosh

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Election Officers

Ward No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Marciene Hosler

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Joanne Bogorae
  • Anna Stump

Ward No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Janice Noval

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Bonita J Zosky

Ward No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Anita L. Huey

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • William L. Huey
  • Irene Kurtz

Dawson Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Sandra Newell

Council – Four Year Term – Vote for Three

  • William Coughenour
  • Patricia A. Lint

Council – Two Year Term – Vote for Three

  • No Candidate Specified

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Corrine McKnight

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Dunbar Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Jason Bartholomai
  • Luvis McGarrity
  • A. Robert Opst

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Everson Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Joseph W. Dugger

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • George Sherbondy

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

 

Fairchance Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Thomas L. Tanner

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Jeremy Campbell
  • Neal Desmond Christopher
  • Charles R. Grimm
  • Milton Hickle

Council – Two Year Term – Vote for One

  • Chasity Wilson

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • A. Thomas Kapalko
  • Richard D. Sutton

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Fayette City Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Herb Vargo Jr.

Council – Four Year Term – Vote for Three

  • Charles Mirabella
  • Rachael Staropoli
  • Dianna M. Vargo

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Charlotte M. Brown

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Markleysburg Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • No Candidate Specified

Council – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Masontown Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Tom Loukota
  • Toni Petrus

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Madeline Maddy Arnold
  • Samuel Chahl
  • Bruce A. Cochrane
  • Charles A. Corcoran
  • Pat Lubits Gump
  • Harry Lee
  • Frank McLaughlin
  • Kay Rendina
  • Rich Wiggins

Council – Two Year Term – Vote for One

  • Tony Brnusak
  • Bruce A. Cochrane
  • Louise Durinzi
  • Frank McLaughlin

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Kathleen Packroni

Election Offices

District 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Newell Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Nicki M. Todaro

Council – Four Year Term – Vote for Three

  • John E. Matty, III
  • John M. Snyder
  • Susan L. Snyder

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Scott E. Brundege

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Ohiopyle Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • No Candidate Specified

Council – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Perryopolis Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Anthony Casey
  • Charles Bud Petrosky
  • Mark W. Plewniak

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Paul E. Black
  • Frank Masney, Jr.
  • Linda L. Smith
  • George Usher

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Gina E. Dreucci

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Point Marion Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Carl W. Ables

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Christopher Kaczmarczyk
  • Gary A. Reynolds

Council – Two Year Term – Vote for One

  • Kathleen L. Griffith

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • David McClain Callahan

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Smithfield Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Chuck Cieszynski

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • No Candidate Specified

Council – Two Year Term – Vote for One

  • Jamie L. Hoone

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

South Connellsville Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Peter Casini
  • James Manges

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Jerry Reagan
  • Mary M. Riley Mert
  • Donnie Ringer
  • James Swink

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Vanderbilt Borough

Mayor – Four Year Term – Vote for One

  • Richard Adobato

Council – Four Year Term – Vote for Four

  • Harry I. Gray, Jr.
  • Betty J. Keffer
  • Duane L. King
  • Thomas E. Sankovich

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Lisa Washabaugh

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Ruth Ann Thomas

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Township Offices

Brownsville Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Anna M. Gadd

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Marilyn R. McCoy

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

 

Bullskin Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Scott Keefer

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Christopher J. Lacey

Election Officers

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Julia E. Weeks

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Laurie B. McGinnis

Connellsville Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • James D. Stephens

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Marilyn R. McCoy

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Constable – Six Year Term – Vote for One

  • Todd Brothers

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Darlynn Gilpin

Dunbar Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Keith Fordyce

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Marigrace Butela

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Election Officers

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Naomi Kubala

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Gladys J. Anthony
  • Darlene Y. Denny

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Rita Baluch

Franklin Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • George Bozek
  • Joseph R. Marcinek

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • David A. Lengvarsky

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Nick Bozek

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • Nick Bozek

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Georges Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • John J. Hicks

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Carol Clay

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Raymond Larry Campbell

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Joanne Romesburg

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Carol Clay
  • Bernice F. Sesler

German Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Bob Belch
  • Nelson Croushore
  • Rick Matthews

Supervisor – Two Year Term – Vote for One

  • Nelson Croushore
  • Rick Matthews
  • Louis L.C. Otto

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Gordon Croushore
  • Robert T. McCahill

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 4

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Henry Clay Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • John M. White

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Jefferson Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Brian Kelly
  • John E. Sterdis

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Paul D. Harvey

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Marsha A. Page

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Roxiann F. Swaney

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Geraldine Fedutes

Lower Tyrone Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Sean M. Ferris

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Linda A. Cottom

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • Nancy Stouffer

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Luzerne Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Steven Joe Miske
  • Ed Victor

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Richard Pahula
  • Ninette Stowe
  • Christina L. Thomas
  • JoAnn Yocabet

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Joyce Hughes
  • Carrie R. Kromer

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 4

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Menallen Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • John Yantko

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Sandra Caroll

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Steven Forsythe

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Pamela M.G. Horwarth

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Donna M. Mehalek
  • Mary Lou Taylor

Nicholson Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Jack Arndt

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Kara Ainsley
  • Teresa Porupski

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Hope Renee Ainsley

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • Elaine Sholtis

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

North Union Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Ed Jobes
  • Ron Landman
  • David R. Molchan
  • Larry Russman

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • James M. Mari

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Donald C. Santore

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Armand J. DeFrank, Jr.

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Gwendolyn O. Ridgley

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Betty Nicklow

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Mary M. Klink

District No. 4

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No 5

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Perry Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Andrew A.J. Boni

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Donald J. Pidanich

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Redstone Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • George Matis

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Gregory P. Sharpe
  • Shirley Yocabet

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • James Bashour

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Kathleen Shaporka

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Roseann Markovich

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • William M. Hudock

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 4

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Patricia Taylor

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Susan Shimek

Saltlick Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • John Pritts

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Shari Bukovac

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

South Union Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Rick Vernon

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Thomas Vernon

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Delores Martin

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 3

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Nicole Olson

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Michael Olson

Springfield Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Bill Striner

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Virginia M. Bowser

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • Jerene Bryner

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Anna M. Johnson

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Springhill Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Paul M. Medved
  • Craig Smith

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Tonya Cottrell

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Stewart Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Upper Tyrone Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Dewey Eutsey
  • Peter A. Fratto

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Jackie L. Beranek

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Washington Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • William Bergman
  • Chuck Yusko

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Mary Misher Yonash

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

Auditor – Two Year Term – Vote for One

  • No Candidate Filed

District No. 1

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

District No. 2

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Sonia Parker

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

 

Wharton Township

Supervisor – Six Year Term – Vote for One

  • Darwin Sonny Herring

Tax Collector – Four Year Term – Vote for One

  • Amanda Cesarino

Auditor – Six Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

Judge of Election – Four Year Term – Vote for One

  • Amanda Cesarino

Inspector of Election – Four Year Term – Vote for One

  • No Candidate Specified

School Directors

Albert Gallatin Area School District

Four Year Term – Vote for Four

Fairchance Borough, Georges Township, German Township, Masontown Borough, Nicholson Township, Point Marion Borough, Smithfield Borough, Springhill Township

  • Jana L. Detrick
  • Michael F. Dunham
  • Carla R. Franks
  • Betty Leonard Moser
  • Jeff Myers
  • Kenneth J. Plisko
  • Ryan J. Porupski
  • Richard W. Reynolds, II
  • Doug Sholtis

Belle Vernon Area School District

Four Year Term – Vote for Four

Belle Vernon Borough, Fayette City Borough, Washington Township

  • Petitions are filed in Westmoreland County and will be released later.

Brownsville Area School District

Four Year Term – Vote for Four

Brownsville Borough, Brownsville Township, Luzerne Township, Redstone Township

  • Andrew Assad
  • Sherril D. Carney
  • Ron Dellarose, Jr.
  • Richard A. Gates
  • Seth H. Johnston
  • Gary Seelye

Connellsville Area School District

Four Year Term – Vote for Four

Bullskin Township, Connellsville City, Connellsville Township, Dawson Borough, Dunbar Borough, Dunbar Township, Saltlick Township, South Connellsville Borough, Springfield Township, Vanderbilt Borough

  • James E. Bigam
  • Donald S. Grenaldo
  • Frank Jacobyansky
  • David J. Martray
  • Michael J. Omatick
  • David Panzella
  • Bob L. Renzi
  • George Stash, III
  • Cajetan Stepanic
  • Alonzo Vielma

Frazier School District

Four Year Term – Vote for Four

Jefferson Township, Lower Tyrone Township, Newell Borough, Perry Township, Perryopolis Borough

  • Deborah Vargo Alekson
  • Jill Devine
  • Thomas E. Shetterly

Laurel Highlands School District

Four Year Term – Vote for Four

North Union Township, South Union Township

  • Bev Beal
  • Kathryn Chiplaskey
  • Marie George
  • Daniel Hoff
  • Brandi B. Kalich
  • Tom Landman
  • Thomas Pat Lavery
  • Georgia Miller
  • Randy R. Raymond
  • Eric Witt

Southmoreland School District

Four Year Term – Vote for Four

Everson Borough and Upper Tyrone Township

  • Petitions are filed in Westmoreland County and will be released later.

Uniontown Area School District

Four Year Term – Vote for Four

Franklin Township, Henry Clay Township, Markleysburg Borough, Menallen Township, Ohiopyle Borough, Stewart Township, Uniontown City, Wharton Township.

 

  • Terry L. Dawson
  • Thomas Bill Gerke
  • William Rittenhouse, Jr.
  • Don Rugola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Election Notices, Information Articles, Municipal Elections

Gordon running for magisterial district judge

A North Union Township resident who practices law in Uniontown has announced his candidacy for magisterial district judge.

Robert Gordon cross­filed and is listed on both the Democrat and Republican ballot in the May 16 primary, seeking to succeed the incumbent magistrate, Wendy Dennis, who announced she will not seek another term.

Whoever succeeds Dennis in 2018 will serve areas that include North Union, Henry Clay, Stewart and Wharton townships, as well as Markleysburg and Ohiopyle.

Gordon stressed that while he is an attorney, he believes his community involvement is his strongest asset as a candidate for magisterial district judge.

“I’m a Fayette County guy, working with Fayette County people,” said Gordon, a Brownsville native, adding that he talks with local residents every day in his general law practice.

Gordon said he is an advocate for mental health patients for Fayette County and a court appointed attorney for Children and Youth Services (CYS), as well as a member of the Fayette County Bar Association board of directors.

“I talk every day with the district attorney’s office, the magistrate’s office,” Gordon said. “I think I can help bridge the gap between the offices.”

A graduate of California University of Pennsylvania and the Western Michigan University Law School, Gordon said he is a “strong proponent” of Central Court, which he said has saved taxpayers money by eliminating the need for state police to always provide transport to different offices.

“I’m running to try to help our community,” Gordon said.

Candidate Legal Issues, Municipal Elections, Vacancy News

Masontown, South Connellsville races spur public interest

Two small Fayette County boroughs drew a wide field of candidates for available mayoral and council positions in advance of the spring primary.

Voters will have a variety of state, county, municipal and school district candidates to weigh when they go to the polls, with South Connellsville and Masontown boroughs offering the most candidates in the local government races.

The deadline to file candidate petitions with the Fayette County Election Bureau was Tuesday.

Since December, South Connellsville council and its police chief have found themselves the focal point of three lawsuits with Chief Russell Miller also charged by the county with official oppression.

A preliminary hearing for Miller in the county matter is scheduled for March 20.

The lawsuits, both past and present, have also resulted in the borough insurance carrier notifying council it will no longer provide liability insurance when the current policy expires in May. Council is hoping to find another carrier to provide the coverage.

While the borough matters appear dire, three of the four current council members have opted to seek re­election, including Republicans Karen Holbrook, George Jay and Kimberly S. Laws. Council member Clyde Martz, a Democrat, did not file a petition for another term in office.

Those challenging the incumbents include Democrats Jerry Reagan, Mary M. Riley­Mert, Donnie Ringer and current borough Mayor Jim Swink.

Shelley Mattis, a Republican, will also be on the ballot.

The mayoral position, too, also drew multiple candidates, including former Democratic Mayor Pete Casini, who will be challenged for the party nomination by James B. Manges.

Casini, who was charged by police in 2015 with theft, is serving the final months in the Accelerated Rehabilitative Disposition (ARD) program for first time offenders. Those admitted to the program are not required to admit their guilt to the charge.

Jay Fox III will run unopposed on the Republican ballot.

Masontown, meanwhile, does not have the legal woes but does struggle with how to make infrastructural and other improvements with the limited finances of an aging community.

Five four­year term council positions are available, and one two-year term position is open.

Incumbent Democrats Bruce A. Cochrane, Charles A. Corcoran, Harry Lee, Frank McLaughlin and Kay Rendina will be challenged for the party nomination by Madeline Maddy Arnold, Samuel Chahl, Pat Lubits Gump and Rich Wiggins.

On the Democratic ballot for the two­year term will be Tony Brnusak and Louise Durinzi, along with Cochrane and McLaughlin.

There are no Republican candidates on the council ballots.

Democratic Mayor Toni Petrus will be challenged by Tom Loukota for the party nod.

No Republican candidates filed a petition for the mayoral post.

Other municipality races include: ­­

Brownsville Borough Mayor Lester Ward is not seeking re­election. Democrats James S. Lawver, Ross Swords and Bruce N. Wells are all vying for the party nomination. No Republican candidates filed. ­­

Bullskin Township incumbent Supervisor Scott Keefer will have no challengers for the Democratic Party nomination in the primary but will face the lone Republican candidate, Chris Ohler, in the general election. ­­

Connellsville Councilman Tom Karpiak and Shaun Basinger, both Democrats, along with Republican Robert Topper Jr. will vie for the two available council positions. Current Councilman James McIntire opted not to seek re­election.

City Mayor Greg Lincoln, a Democrat, faces no challengers on the ballot. ­­

Dunbar Township Supervisor Keith Fordyce will not be challenged for the Democratic nod in the spring. However, Republican challengers John R. Romanko and Mark E. Virgillo will square off for the GOP nomination with the winner to face Fordyce in the fall for the single open seat. ­­

Dunbar Borough Mayor Norman E. Gordon will be challenged by Andy Lowry for the Republican nomination in the primary. No Democrats filed in the race. ­­

North Union Township Supervisor Rob Kovach declined to seek re­election, paving the way for four Democrats and one Republican to seek the open seat.

Democrats Ed Jobes, Ron Landman, David R. Molchan and Larry Russman will seek the party nomination with winner going on to face lone Republican candidate David A. Hughes in the fall.

South Union Township Supervisor Rick Vernon, a Democrat, will face Republican challenger Patrick Lion in the fall general election. ­­

Washington Township Supervisor Chuck Yusko will face Democratic challenger William Bergman for the party nomination in the primary. No Republican candidates filed for the open position. ­­

Wharton Township Supervisor Jim Means, a Republican, will be challenged in the fall election by Democrat Darwin Sonny Herring.

Larry Blosser, Fayette County Election Bureau director, said challenges to the municipal petitions must be filed with the election bureau by March 14. The last day for candidates to withdraw their name from the ballot is March 22.

The primary election is May 16.

Fayette County Election Bureau, Municipal Elections, School Board Elections, Uncategorized

Several Fayette County school district incumbents face challengers

Several school district board incumbents seeking re­election will find it more difficult, with numerous challengers tossing their hat into the political ring.

School board candidates are permitted to cross file. Depending upon party registration, voters will choose four candidates from the respective list.

In the Albert Gallatin School District race the four incumbents — Michael F. Dunham of Springhill Township, Betty Leonard Moser of Georges Township, Kenneth J. Plisko of German Township and Doug Sholtis of Nicholson Township — will be challenged in their reelection bid on both the Democratic and Republican tickets.

In addition to the four, Jana L. Detrick of Georges Township, Carla R. Franks of Masontown, Jeff Myers of Georges Township, Ryan J. Porupski of Nicholson Township and Richard W. Reynolds II of Georges Township will appear on the Democratic ticket. Robert L. Mangold of German Township, plus Dunham, Moser, Plisko, Sholtis, Detrick, Franks, Myers, Porupski and Reynolds will appear on the Republican ticket.

In the Brownsville Area School District race, the four incumbent directors have filed their petitions for re­election, with two other candidates challenging them for the party nomination.

Incumbents Andrew Assad, Richard A. Gates and Gary Seelye of Luzerne Township and Ron Dellarose Jr. of Redstone Township will be challenged by Sherril D. Carney and Seth H. Johnston, both of Luzerne Township.

The four incumbent Connellsville Area School District directors opted not to seek re­election, according to unofficial election bureau records.

Dr. Paul Means, Gary Wandel, Jay Fox and James Duncan did not file petitions to appear on the ballot.

However, 10 other candidates will seek the Democratic and Republican nod in the spring primary, including James E. Bigam and Frank Jacobyansky of Connellsville, Donald S. Grenaldo, Michael J. Omatick, Bob L. Renzi, George Stash III and Alonzo Vielma of Dunbar Township, David J. Martray of South Connellsville Borough, David Panzella of Bullskin Township and Cajetan Stepanic of Saltlick Township. All the candidates will appear on both tickets.

Four candidates, including two incumbents and two challengers, will appear on the ballot in the Frazier School District contest,

Incumbents Deborah Vargo Alekson and Thomas E. Shetterly, both of Perryopolis, and Jill Devine of Perry Township will appear on the Democratic ballots with Alekson, Devine and Francy Angelo of Jefferson to appear on the Republican ballot.

The ballot in the Laurel Highlands School Board race will have two incumbents and eight other candidates vying for the four available seats.

Incumbents Bev Beal of North Union Township and Tom Landman of South Union Township will seek re­election. Current board member Ira Chrise opted not to be on the ballot.

Board member Angelo “Angie” Giachetti of Uniontown died last month following a brief illness.

Others appearing on the Democratic ballot include Kathryn Chiplaskey, Marie George, Daniel Hoff and Eric Witt of South Union Township and Brandi B. Kalich, Thomas Pat Lavery, Georgia Miller and Randy R. Raymond of North Union Township.

All the candidates, except Witt, will also appear on the Republican ballot.

Uniontown School District directors Terry L. Dawson, Bill Gerke and Don Rugola of Uniontown and William Rittenhouse Jr. of Franklin Township will not be challenged in their bid for re­election.

Larry Blosser, Fayette County Election Bureau director, said challenges to the municipal petitions must be filed with the election bureau by March 14. The last day for candidates to withdraw their name from the ballot is March 22.

The primary election is May 16.

Election Notices, Municipal Elections, Uncategorized

New Salem woman running for recorder of deeds office

Rita J. Yantko of New Salem said she wants to bring her 40 years of experience with the United Mine Workers of America to the Fayette County recorder of deeds office.

Yantko said she will seek the Democratic nomination in the May 16 primary for the office.

“I think I can do a fabulous job in that office with progressive budgeting. I have extensive clerical skills and I also have some managerial skills I’ve acquired working with various government agencies and businesses,” Yantko said. “I retired, and I still want to remain active and serve the residents of the county. I thought what better way than to be in a public office.”

She said doesn’t have plans to make any immediate changes in the office, but she gained some insight into how the office operates by shadowing the Greene County recorder of deeds and register of wills, which are combined into one office.

Yankto said she graduated from Uniontown Area Senior High School in 1973 and was appointed to fill a vacancy as majority inspector of election shortly after graduation. After that, she said she was elected to serve as a central committee person. Then, she said, she was elected as a county representative to the state Democratic Committee and was appointed to the by­laws committee.

She said she is still an active committee member and is the judge of elections in the Menallen Township’s voting District 3. Yantko said she began working for UMWA District 4 in 1976 and retired in 2016. She said she started as a receptionist in the district office in Uniontown, became a bookkeeper and secretary and then worked as the administrative assistant for International District 2 Vice President, Edward D. Yankovich Jr. for 19 years.

She said she worked with many local businesses and county, state and federal agencies and assisted Yankovich with the UMWA’s Coal Miners Political Action Committee making numerous contacts with Democrats and Republicans.

Yantko said she is a former member and recording secretary of the Business and Professional Women’s Club of Masontown and past Centerville Clinics board member, a former member of International Brotherhood of Teamsters Local 491 in Uniontown.

She said she is a member of the Office and Professional Employees International Union Local 2, an associate member of the UMWA and treasurer of UMWA Local 762. Her campaign office is at 100 S. Mt. Vernon Plaza, Suite 102 in Uniontown.

Election Notices, Information Articles, Municipal Elections, Uncategorized

Shipley seeks magisterial district judge post

Attorney Amber N. Shipley has announced her candidacy for the magisterial district judge position currently held by Wendy Dennis.

Shipley, of North Union Township, is currently employed by West Virginia University as its assistant director of the Office of Student Conduct. She also has a private legal practice.

Dennis has announced her retirement from the position she has held for 30 years.

Shipley, who will appear on both the Republican and Democratic ballot in the spring primary, said her background has prepared her to fill the position.

“As an attorney, I understand the tasks and skills needed to be an effective magisterial district judge,” she said. “From day one, I can be a full time magisterial district judge.”

Shipley is a Laurel Highlands High School graduate. In 2006 she received a bachelor’s degree in political science from Bucknell University and attended the University of Pittsburgh School of Law for her jurist doctorate degree.

Shipley also received a master’s degree in higher education administration from West Virginia University in 2014

As a magisterial district judge, Shipley said she will focus her attention on veterans and those with mental health disorders that enter the courtroom to ensure they get the appropriate treatment.

“Veterans are very near and dear to my heart,” she said, noting the service of several family members and her husband. “There is a misconception about what veterans go through and how PTSD (Post­Traumatic Stress Disorder) manifests itself.

“On the magisterial level, I think we need to be more effective in identifying veterans and having those conversations with them about their service and ongoing treatment.

“We need to make sure they go through the (county) Veterans Court and not through the regular process.”

Similar attention, too, is needed for those suffering with mental illness or drug and alcohol abuse, Shipley added.

“Taking the time to understand the problems, and not just sending them to the Court of Common Pleas, will also reduce the caseload at that level,” she said.

Shipley said that if elected, as a magisterial district judge she will additionally focus on the ongoing opioid crisis, overcrowding at the Fayette County Prison and school truancy.

The municipal primary election is May 16.

Election Notices, Municipal Elections

Lincoln seeking second term as Connellsville mayor

Connellsville Mayor Greg Lincoln said he will seek the Democratic Party nomination to run for a second four­-year term in office.

The city’s finances have dramatically improved, and many new businesses have opened during his first term, he said, and he wants to keep the city moving forward.

“It was an unbelievable feat for us to get our finances straightened out. Our financial state held us back for years. It really was a chaotic mess,” Lincoln said.

The city now has a firm handle on spending and revenue, he said.

“We are down to the penny now. That’s a big deal for us,” Lincoln said.

He said the city had a debt of $675,000 and a tax anticipation (TAN) loan with no plan to pay it off when he took office.

The TAN was paid off in December, and the city borrowed a smaller $300,000 TAN loan for this year. But Lincoln said he hopes it is the last TAN loan.

“I’m very hopeful this is going to be the last year we have to do that. We have a good handle on finances, and I hope not to need a TAN to get through January and February. I hope not to borrow one in 2018,” Lincoln said.

Increases in revenue and savings led to allocating $250,000 in this year’s budget for paving streets, alleys and sidewalks, he said.

Replacing old streetlights with LED lights has resulted in cutting the electric bill by $3,600 a month, he said.

“We are on the uptick here. 2017 is shaping up to be a very good year for Connellsville,” Lincoln said. “We can’t stop. We have to keep moving forward.”

He said almost every business property that was vacant when he took office is now occupied by businesses that support the city. “We need to reciprocate that support,” Lincoln said. He said he would like to see new restaurants open in town, especially along the Youghiogheny River.

The recent opening of the Cobblestone Hotel and Suites was a major accomplishment that will impact the city economy, Lincoln said.

He said 75 to 100 jobs will be created after Highlands Hospital renovates the old Zach Connell School into a new facility.

Currently, he said the city is planning a new memorial for more than 2,500 military veterans from the city in the veterans plaza at city hall. Lincoln said drawings are being prepared, and the city will begin seeking grants and private donations for construction after a design is selected.

Lincoln said he believes in government transparency and accountability. He said he regularly provides information on the city website and his Facebook page.

“As long as I am on council, our city government will be transparent in everything we do,” Lincoln said.

He said he enjoys public service and wants the city thrive so his children can find good jobs there after they graduate college.

“I really enjoy the public service part of working for the city. I’m proud to live here,” Lincoln said.

Lincoln graduated from Connellsville Area High School in 1992 and received a bachelor’s degree in political science from University of South Carolina in 1996. He works for the North Fayette County Municipal Authority.

Election Notices, Municipal Elections, Uncategorized

Fayette County treasurer to seek reelection

The incumbent Fayette County treasurer will seek a second four-year term in that position in the May primary.

Nancy Lee Wilson of Uniontown will make a re­election bid, having worked in the county treasurer’s office since 1979. Wilson succeeded Robert F. Danko as county treasurer in 2014, after previously serving as second deputy treasurer.

“I love my job and always will,” Wilson said.

Wilson’s responsibilities include overseeing the receipt and deposit of all county revenue, chiefly revenue collected from taxpayers. The treasurer’s office also issues dog, hunting and fishing licenses.

Wilson said she is currently updating software that will allow online credit card payments for tax collection, adding that during her tenure as county treasurer, the treasurer’s office has worked well with other branches, including the county controller’s office.

“The office is always busy,” Wilson said. “There’s not a lot of slack time.”

A lifelong resident of Uniontown and graduate of Uniontown Area High School, Wilson has also attended Penn State Fayette, The Eberly Campus, and California University of Pennsylvania.

Wilson said her nearly four decades in the county treasurer’s office has made her familiar with the office’s workflow, and complimented other workers in the office for their dedication to their jobs and each other.

“I believe I’ve proven myself,” Wilson said. “People that know me, they know I don’t play around. They know I work.”

The primary election will take place on May 16.